Apostil Tasdikli Tercüme Edilmiş Diploma

Apostil tasdik nedir,  Apostil tasdik şerhi nedir, apostil tasdik nerede yapılır, apostil tasdiki nasıl yapılır soruları her sene yurtdışına gitmeyi planlayan öğrencilerin en fazla sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Apostil tasdikli tercüme edilmiş diploma diplomanızın istediğiniz dile çevrilerek noter onayına gitmesi ve noter imzası sonrasında kaymakamlıklar tarafından apostil onayı verilmesi demektir.

Türkiye’deki birçok üniversite öğrencisi yurtdışı eğitim konusunda her geçen gün daha fazla önem vermekte ve özellikle dil geliştirme adına lisansüstü eğitimini yurt dışında almanın yollarını aramaktadır. Bu konuda çeşitli yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerinden danışmalık hizmeti satın alınmaktadır.

Yurtdışındaki üniversitelerinde genellikle diplomasına ilave olarak apostil tasdikli tercümesi de istenmek bu belgenin sağlanmaması durumunda kayıt işlemleri yapılamamaktadır. Eğer yurt dışında bir üniversiteden yüksek lisans ve doktora kabulü almışsanız gitmeden önce mutlak surette apostil tasdiki yapılmış söz konusu belgeleri tamamlamalısınız.

Diplomamı Nasıl Apostil Tasdikli Yaptırabilirim?

Apostik tasdikli Tercüme İşlemini yurtdışına gitmeden önce yaptırmalısınız ancak eğer unuttuysanız siz yurtdışındayken size yardımcı olacak tercüme büroları bulmanı mümkündür. Apostil tasdikli tercüme Pdf ortamında göndereceğiniz diplomanızın istediğiniz dile çevrilerek noter imzası sonrasında kaymakamlıklar tarafından apostil onayı verilir ve tercüme ofisi tarafından tarafınıza gönderilebilmektedir.

Eğer yüksek lisans yada doktoranızı hangi üniversitede yada hangi ülkede yapacağınıza karar verdiyseniz bu ülkelerdeki üniversitelerinin kayıt evraklarını araştırmanızda fayda vardır. Genellikle tüm üniversiteler aynı yasalara tabi olduğundan benzer dokümanları sizden talep etmektedir.

Yurt dışına giderken hala kabul durumunuz netleşmemişse yine de apostil tasdikli tercüme edilmiş diplomanızı yanınızda götürmenizde yarar var. Bu şekilde diplomanıza uluslararası geçerli bir belge niteliği kazandırmış olacaksınız.

Hangi Belgelere Apostil Tasdik Yaptırılabilir?

Apostil tasdikli tercüme işlemi şüphesiz sadece diplomalar ile geçerli bir işlem değildir. Her türlü idari ya da adli belgeye apostil tasdiki almanız mümkündür. İdari belgelere genellikle valiliklerin ilgili birimleri, adli belgelere ise Adalet Komisyon Merkezleri tarafından apostil onayı verilir. Bu sayede  1961 tarihli Lahey Anlaşmasının ilgili maddeleri gereği apostil mührü ile belge uluslararası bir nitelik kazanmış olmaktadır.

Buradaki diğer bir husus apostil onaylı belgeyi hangi ülkede kullanacaksınız mutlak surette o ülkenin büyükelçiliğine giderek belgeyi ilgili kuruma onaylatmanız gerekmektedir. Bu anlamda eğer Ankara’da yaşıyorsanız tercüme bürosu Kızılay adresimizde bize uğrayarak bu işlemleri çok kolay şekilde yaptırabilir, eğer Ankara’da değilseniz de Odak Ankara Tercüme Ofisi ile iletişime geçerek apostil tasdikli çeviri gereken işlemlerinizi uzaktan yaptırabilirsiniz.

Apostil tasdik şerhi almadan işlemlerinizi yapabilmek için bizimle irtibata geçmenizi tavsiye ediyoruz. (Apostil tasdik şerhi ve apostil tasdik şerhi örneği başka bir yazıda anlatılacaktır) Apostil tasdiki diploma, öğrenci belgesi gibi eğitim dokümanları haricinde en çok vekaletname, evlilik cüzdanı, muvaffakatnamelere yapılmaktadır. Kaymakamlık ya da diğer ilgili birimler apostil tasdiki için ücret istememekte tercüme büroları ise sadece diploma çeviri ve küçük bir hizmet bedeli talep etmektedir.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası