Geçen makalemizde İhlas Süresinin analitik geometri kullanılarak harf dağılım grafiğini çıkarmıştık. (Bakınız.) Benim tasarım çok iyi değil çizim konusunda bana yardımcı olacak arkadaş var ise çok memnun olurum. Bana Sosyal Medya hesaplarından ya da makalebiztr[at]gmail.com adresinden ulaşabilir.

Bu çalışmada uygulamamıza Asr Suresinin harflerini ve adetlerini giriyoruz. 

1. Y eksenine harflerin toplam sayıları yazıldı,

2. X eksenine Asr Süresinin harfleri bir kereye mahsus sırayla Arapça'da olduğu gibi sağdan sola doğru yazıldı.

3. Daha sonra harf adetleri ile ilgili harflerin kesiştiği noktalar tespit edildi.

Asr Suresi Harf Dağılım Grafiği

Geriye Noktaları birleştirmek kaldı.

Asr Suresi Harf Dağılım Grafiği

Not: Tasarım konusunda yardım etmek isteyen arkadaşlar lütfen bana ulaşsınlar...Daha güzel bir tasarım ile daha belirleyici olacaktır.

Asr Suresinin son kelimesi olan SABR ( بِالصَّبْرِ) kelimesinin Analitik Geometrideki vucut bulmuş hali ortaya çıkmaktadır. Sure mana itibariyle de sabrı tavsiye etmektedir. İlginç bir bilgi daha vereyim. Arapça "Be" harfi ilk dönemlerde noktasız idi. Bu şekilde kullanılıyordu. (Bakınız: Dr. Gânim Kadvurî el-Hamed 'ın ARAP YAZISINDA ALÂMETLER (NOKTA VE HAREKELER) adlı bilimsel çalışması). Aslında kelime orijinalinde olduğu gibi çıkıyor.

Noktaları birleştirirken en eski Kuran Musaflarından olan ve şu an İngiltere'deki müzede sergilenen Musaf'tan faydalandım. (Bakınız: http://www.bl.uk/manuscripts/Viewer.aspx?ref=or_2165_fs001r#) Grafikteki harfleri orada geçen harflerin şekillerine yakın çizmeye çalıştım. Ancak daha ileri sevide olan arkadaşlardan daha güzel bir çizim bekliyorum.

Asr Sure'sinin Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın Adına

1- Asr´a yemin olsun ki,

2- İnsan mutlaka bir ziyandadır.

3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

 

 


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası