Bir Epoksi Gerçeği : Me Belkıs'ın Eteklerini Toplaması

Epoksi Nedir?

Epoksi son yıllarda ticari ve endüstriyel tüm zemin kaplamalarında yaygın olarak kullanılan, uzun yıllar dayanabilen, ağır yüklerde dahi kolay zarar görmeyen yüksek performanslı, mükemmel yapışma özelliği olan, kimyasal ve ısı direnci yüksek, mekanik dayanım ve elektriksel yalıtım özellikleriyle bilinen iki bileşenli plastik bir reçine türüdür.

Epoksi reçineler hayatımızın birçok alanında hayatımızı kolaylaştırmak anlamında pratik çözümler sundukları için sıklıkla ve her sektörde ihtiyaç duyulan  malzemeler haline gelmişlerdir. Epoksi reçineler genellikle iki kompenentli (bileşenli) olup, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra kimyasal reaksiyona girerek , sıvı halden katı hale geçer ve ortalama bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Bu sertleşme sonucunda film tabakası oluşturarak cam veya karbon elyaf kombinasyonu ile mükemmel mekanik dayanıklılığa sahip olur. Bu özelliğinden dolayı uzay, inşaat sektörü gibi ağır trafik ve etkilere maruz kalan alanlarda, yüksek dayanım gerektiren uzay ve havacılık teknolojilerinde, tuzlu suyla temas halindeki deniz altı yapılarında çok sık kullanılır.  Epoksi, inşaat alanında da yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında kullanılır. Epoksi, aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür. Epoksi boya veya epoksi astar olarak da kullanılır.

Neden Epoksi Zemin? Epoksi Zemin Avantajları Nelerdir?

Epoksi reçinelerin bir çok alanda birçok değişik şekillerde kullanım çeşidi vardır. Yalıtım, kaplama, laminasyon amaçlı olarak temiz ve güvenli koşullar sağlamak amacıyla birçok sanayi bölgesi, depo, ticari bina, işçiler, ekipman ve envanter için epoksi zeminleri tercih etmektedir.

-Epoksi zemin kaplamaları hijyenik bir yapıya sahiptir. Bakteri üremesine uygun değildir. Epoksi tozumaz, toza duyarlı ortamlar için idealdir.

-Yüzeyleri kir tutmaz, temizliği de oldukça kolaydır. Seramik ve doğal taş gibi zeminlerde kolaylıkla uygulanabilir. İzolasyon özelliği sayesinde ve zeminlerin nem, buhar, sızdırmazlık ve su geçirimsiz hale getirebilmekle beraber görsel olarakta ortamdan nemi ve rutubeti uzak tutması ile de sağlıklıdır.

-Ağır yüklere karşı dayanıklıdır. Epoksi malzeme genel olarak beton zeminler üzerine uygulanır. Aşırı yüklere ve yoğun yaya trafiğine maruz kalan zeminlerde pürüzsüz ve dayanıklı bir yüzey sağlamasıyla çok tercih edilir. Epoksi reçine malzemelerinin sağlam olmasının ve yüzeye kolayca tutunması da zemini sağlamlaştırmada birçok avantaj sağlar.

-Zemini renklere boyayabilirsiniz ve değişitirmek istediğiniz taktirde yeni renk tercih edebilirisiniz. Ayrıca 3D gibi farklı desenlerde yaptırabilirsiniz.

-Epoksinin ömrü uzundur, sürtünme gibi olumsuz, ağır şartlarda bile yüksek performans gösterir. Mevcut beton zeminlerde aşınma ve yıpranmayı önler.

-Diğer zemin kaplamalarının aksine epoksi zemin kaplama daha hızlı ve kolay uygulanır bu da zaman tasarrufu sağlar. 

-Bu kaplamalar kaygan bir zemin oluşturmadığından son derece güvenli, çeşitli sıcaklıklara, güçlü darbelere ve hatta yaklaşık olarak 150-230 C° arasındaki ısılara karşı dyanıklı olduğundan çalışanlarınızın ve binanızın güvenliğini garanti altına almanızı sağlar.

 -İç alanların parlaklığını önemli ölçüde artırdığından daha ferah bir yüzey oluşturur.

 -Yağ lekelerine ve suya karşı dayanıklıdır.

 -Çukurları ve çatlakları maskelemek için boyalar ve renkler ile birleştirilebilir.

 -Üretim tesisleri için kimyasallara dayanıklı olduğu için dirençli bir yüzey sağlar.

Epoksi Zemin Nasıl Uygulanır?

Epoksi zemin kaplamanın yapılması için, yüzeyde herhangi bir kir, toz, yağ, pas olmamasına dikkat edilmeli. Öncelikle yüzeyde varsa çıkıntılar, çatlaklar ve çukurların onarımı yapılarak  temizliği sağlanır. Kaplamanın doğru bir şekilde yapışması için tabanın hafif gözenekli bir yüzey olması gerekir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra epoksi boya astarı yüzeye uygulanır ve kuruduktan sonra ara kat malzemesi yapılır.  Daha sonra çelik mala yardımıyla epoksi boyalar uygulanır. Bu işlemlerden sonra yüzeye isteğe göre şekil verilir ve kurumaya bırakılır.

Beton eskiyse,  veya yıllar boyunca üst üste yapılmış kaplamalar varsa, epoksi zemin kaplama yapmadan önce sızdırmazlık testi yapılır. Sızdırmazlık testi yapmak için zemine az miktarda su dökülür. Suyun  yüzeyde kalıp kaybolmaması ve damlacıklar halinde yüzeyde kalması büyük olasılıkla tüm yüzey gözeneklerinin tamamen kapatılmış olduğunu ve epoksi kaplama için uygun olmadığını gösterir.  Ayrıca epoksi kaplama uygulamasındandan önce, sıcaklığın uygunluğuda kontrol edilmelidir ki olumsuz sıcaklıklar epoksi kaplamanın kabarmasına ve soyulmasına neden olarak kullanım ömrünü azaltır.

Epoksi Zemin Kaplama ve Boyama Uygulamaları

Epoksi zemin kaplama çeşitleri her türlü zemin için farklı olmakle beraber  0,5mm-10mm arasında ve istenilen renklerde kolaylıkla uygulanabilen zemin kaplama seçenekleridir. Epoksi zemin kaplama çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz.

-Mortar Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi mortar kaplama, kolay temizlenmesi, yüksek oranda mekanik mukavemetin olması ve kimyasal dayanımının fazla olaması sebebi ile tercih edilir. Epoksi kaplama, yeni beton zeminlerin yanı sıra aşınmıs, çukurlaşmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerinin parlak ve dayanimli bir yüzey haline getirilmesinde sıkça tercih edilir. Görünümü ise yarı pürüzlü veya tam pürüzlüdür. Kimyasal nitelikli ve dayanıklı bir kaplama olması da avantajları arasındadır.

Epoksi mortar kaplama, daha çok ağır yüke ve yoğun yaya trafiğine maruz kalan alanlarda, tüm endüstriyel zeminlerde, makine fabrikaları, otomotiv sektörü, ağır sanayi ve depoların   zeminlerinde kullanılır.

-Multilayer Epoksi Zemin Kaplama

Kalınlığı 2 mm - 5 mm arasında değişen çok katmanlı bir uygulama türüdür. Yoğun trafiğin olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Yüksek basınç mukavemeti ve kimyasal dayınım açısından daha dayanıklı olmasından dolayı endüstriyel alanlar, depo, otoparklar, üretim alanları ve daha birçok alanda kullanılması mümkündür.

-Coating Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi coating kaplama da  temizlenmesi kolay ve toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır. Diğer epoksi zemin kaplamalrına göre az oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı vardır.

-Self Levelling Epoksi Zemin Kaplama

Yüzeyin pürüzsüz ve çok düzgün olması sebebiyle hijyenik ortamlar için ideal olan bu kaplama genel olarak 1-3 mm kalınlıkta uygulanmaktadır. Pürüzsüz, kaygan ve ıslak zeminler için epoksi self levelling  kaplama sistemi kaygan olması nedeniyle uygun değildir. Orta ağırlıklı trafik yüklerine dayanıklıdır. Ayrıca toz tutmaz özelliğinin yanı sıra parlak ve camsı yüzey oluşturur.

-Portakal Kabuğu Epoksi Zemin Kaplama

Görselliğin yanı sıra az kaygan olduğundan tercih edilen bir kaplama türüdür. Havuz gibi kaygan ve ıslak ortamlarda kullanılır. Görünümü portakal kabuğu gibi olduğu için ismini de buradan almıştır.

-Dekoratif Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi reçine içine renkli taş kuvars kumu ve diğer argelerin karıştırılmasıyla uygulanabilen son dönemde özellikle mimarlar tarafindan evlerde de sıklıkla tercih edilen epoksi zemin kaplaması, birçok alanda estetik ve görselliğin ön planda olduğu çözümler sunmaktadır. Çok geniş bir kullanım alanı olan dekoratif epoksi kaplama daha çok süper market, atölye, okul ve hastane gibi kapali mekânlarda kullanılır.

-Antistatik Epoksi Zemin Kaplama

Antistatik epoksi kaplamada statik elektriğin bakır baralar ile mevcut ortamda uzaklaştırılması hedef alınmıştır. Bu kaplamanında temizlenmesi de diğer epoksi kaplamalar gibi toz tutmaz ve temzilenmesi kolaydır.  Orta oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı vardır.

-Şeffaf Epoksi Zemin Kaplama

Fabrikalarda, labaratuvarlarda, yiyecek maddelerin hazırlandığı mekanlarda yani, tozsuz ve hijyenik ortamın gerektiği yerler için kullanılan yüzey kaplamasıdır. 

Dayanıklı, temiz ve gözeneksiz şeffaf bir görüntüye sahip olmasının yanında, kaplamanın yüzeyindeki korozonteyi (aşınmayı) önleyerek, bakteri ve bazı kimyasal maddelerin döşeme içine geçmesini önler. Hafif trafiğin olduğu alanlarda, koruyucu kat olarak uygulamanın sonlandırılmasında da kullanılmaktadır.

 

-Otopark Epoksi Zemin Kaplama

Son yıllarda otomobil firmalarının yanı sıra alışveriş merkezleri ve  konut otoparkları, fabrikalar ve daha bir çok açık ve kapalı otoparklarda epoksi zemin kaplamaları kullanılmaya başlanmıştır. Kullanıcının isteğene bağlı olarak düz, parlak yada tekstürlü (portakal kabuğu ) desenli uygulamalar yapılmaktadır.

Otoparklarda kullanılan epoksi zemin kaplamasının en büyük avantajları tozumayı önlemesi, sürücüler ve yayalar için yön ve yönlendirme işaret ve çizgilerinin belirgin halde ortaya çıkmasına olanak vermesidir.

-Antibakteriyel Epoksi Zemin Kaplama

Hastanelerde, sanayi mutfaklarında, kuru ve yaş gıda maddesi üretilen fabrikalarda, entegre et tesislerinde, kimya ve ilaç sanayisinde, ambalajlama ve depolama alanlarında, hijyen gerektiren yerlerde, toz tutmaması ve  mikrop barındırmadığı için güvenle kullanılan kaplama malzemesidir.

Zemin Kaplama Fiyatları

Epoksi zemin kaplama fiyatları m2 oranına ve malzeme kalitesine göre değişkenlik göstermekle beraber standart bir epoksi zemin kaplama m2 fiyatı genel olarak 36 TL ile 100 TL arasında değişebilmektedir.

Ayrıca; malzeme kalitesi, miktarı, alanın büyüklüğü (m2), ekibin tecrübesi, uygulama  zorluk derecesi, şu anki zeminin durumu, gerekli ise zemin temizleme işlemlerine göre fiyat belirlenir.

 

 

 


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası