Evde Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluğunuz kapalı durumda iken devamlı olarak su damlatıyor, aç-kapa yaparken tutukluk yapıyor ve musluk nasıl tamir edilir diye çözüm arıyorsanız, sizler için hazırlanan  pratik çözümler ile tamir işlemini kendi başınıza yapabilirsiniz. Bazı hallerde musluk contasını değiştirmek karşılaşılan problemi mutlak olarak çözebilecekken, bazı durumlarda problemi uzun vadeli çözmek için musluk takımının tamamendeğişmesi gerekli olabilir. Bu durumlarla karşılaşınca her ikisi için de yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Conta parçası değiştirme ya da yeni batarya-musluk monte etme işlemine başlamadan önce ilk olarak hem evinizin ana su giriş vanasını hem de söz konusu musluğun altındaki vanayı kapayın. Vanayı kapadıktan sonra da musluğu açarak kalan suyun tamamen aktığından emin olunuz. 

MUSLUK CONTASI NASILDEĞİŞTİRİLİR?– (CONTALI BATARYA-MUSLUK TAMİRİ) 

Bozuk Musluk

 • Uygun bir tornavida ile musluğun kapağını çıkartınız. Kapağı açma işlemi, musluk halihazırda problemli olduğu için zaman alabilir lakin sabırla ve zarar vermeden(gerekirse küçük darbelerle), fazla kuvvet uygulamadan kendinize doğru çekerek musluğun kapağı  çıkartınız.
 • Sonraki adımda salmastra adı verilen sarı pirinç rengindeki parçayı çıkartmaktır. Bunun için muhtemelen 17 numaralı bir anahtara ihtiyacınız olacaktır. Anahtarı döndürüp parçayı çıkardığımızda görünen çıkan parça ise conta olacaktır
 • Karşımızda duran contayı da  tornavida yardımıyla yerinden çıkarttığımızda işlemin yarısına geldik demektir. Bundan sonra yeni alınmış contayı yerleştirip bu işlemleri tersten yaparak musluğu eski haline getirebilirsiniz.

AÇ-KAPA ÖZELLİKLİ BATARYA-MUSLUK TAMİRİ

 • Yukarıda belirtilen vana kapama işlemini aynı şekilde yaptıktan sonra soğuk-sıcak(mavi-kırmızı) su işaretini belirten parçayı tornavida aracılığıyla gevşetip kendinize doğru çekerek çıkartınız. Aç-kapa bataryalar  hassas olduğundan musluğa çok daha dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz.
 • Sonra çıkan somun parçasını çıkartmak için İngiliz anahtarı kullanınız.
 • Daha sonra karşınıza batarya kartuşu adı verilen parça çıkacaktır. Şayet aç-kapa bataryasına uygun olan parçayı aldıysanız, zaten elinizde de olan yeni parça bunun aynısı olacaktır.
 • Yeni parçayı yerleştirip tekrar bu işlemleri tersten yapmaya ve vananızı açınız.
 • En son olarak problemin giderilip giderilmediğini kontrol ediniz.

PEKİ MUSLUK NASIL MONTE EDİLİR?

 • Problemin musluk değişimi olduğu durumlarda İngiliz anahtarı ve tornavidanın yanında teflon adı verilen ince şerit ve musluğa uygun musluk başına ihtiyaç vardır.
 • Bu durumda yapılması gereken İngiliz anahtarı ile musluk başını tamamen yerinden çıkartmak gereklidir.
 • Temin etmiş olduğunuz yeni musluk başının etrafına ince şeridi(teflonu) sardıktan sonra aynen yerine takınız ve tornavida aracılığıyla sabitleyiniz.
 • Vanayı açıp kısa bir süre bekledikten sonra “şayet profesyonel hizmet almanızı gerektirecek kadar büyük bir problem yoksa” musluğunuz olması gerektiği gibi çalışmaya başlayar.

Bu bahsedilen yöntemler her zaman karşılaşılan sorunu çözmeyebilir. Musluğunuz açıp kapatırken tutukluk yapması sizi uğraştıran bir sorun olabileceği gibi, devamlı olarak su damlatan musluklar evde ya da işyerinizde olmadığınız zamanlarda baskın gibi tehlere de sebep olabilir.

Ankara Musluk Tamiri Hizmeti

Az önce size tarif etmeye çalıştığımız yollar çoğu zaman işe yarayıp problemi tamamen çözebilir. Yine de aynı sorunlar sürekli tekrar ediyorsa conta yatağının baştanbaşa değişmesi gerekli de olabilir. Bu tarz durumlarda profesyonel bir tesisatçıdan : https://ankaratesisatci.com/musluk-tamiri/ yardım almanız sorunu kökünden çözmeniz için sizler en doğru ve en güvenli yol olacaktır. Bazen sizin uğraşlarınız, iyi sonuç verme garantisi olamamakla beraber daha kötü sonuçlar bile doğurabilir. Bu konuda en iyi çözüm fazla kurcalmadan bir profesyonel ekipten destek almaktır. Bizimle iletişime geçerek fiyatlandırmalar ve hizmetler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası