Bu seferki çalışmam beni biraz zorladı. Buradaki emare ne olabilirdi. Çok düşündüm. Mutlaka bir şey olmalıydı...

Fatiha Suresi Harf Dağılım Grafiği

 

Daha sonra sureyi incelemeye başladım. "Ye" ve "Nun" harflerinin olduğu yerde bir çıkıntının olduğunu gördüm. Bu kesinlikle "Ha" ya da "Hı" harfi olmalıydı. Sureyi incelediğimde bu harflere uyan kelimeler Hamd, Rahman ve Rahim kelimeleri idi.

Burada devreye Google girdi. Arapça Kaligrafi sanatında her 3 kelimenin nasıl yazıldığını araştırdım. Google Görsellerden "الرَّح۪يمِۙ" ismini arattırdım. Çıkan onlarca sonucu inceledim. Daha sonra "الرَّحْمٰنِ" kelimesini içeren şu resmi buldum...

Rahman Olan Allah

Geriye bir önceki çalışmalarımda (Asr Suresi, İhlas Suresi) olduğu gibi noktaları hat sanatına göre birleştirmek kaldı. Tasarım konusunda iyi olan kişiler var ise daha güzel bir resim çıkarabilirler. Hatta diğer çalışmaları da içerecek şekilde güzelce çizim yapıp bana gönderirlerse minnettar olurum. 

Fatiha Suresi Harf Dağılım Grafiği

Rahman Kelimesi Rahim kelimesinden önce geliyor. Hatta Allah Lafzından sonra Gelen ilk kelimedir. Ayrıca Rahman Kelimesi Dünya'da inanan inanmayan herkesi kapsayan bir anlamı var. Rahim kelimesi ise ahirette sadece Mümin'leri kapsayan bir Allah'ın İsmidir. Yani Rahman İsmi Rahim İsmini mana itibariyle ihata eder. 

Ayrıca Arapça 'da her sıralamanın farklı bir hikmeti vardır. Rahman kelimesi Rahim'den önce geldiği için ondan daha şumullü olduğunu gösterir.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası