IT Sektöründeki Yenilikler ve Full Stack Developer

 

Teknolojinin hızla ilerliyor. Her alanda bilgisayar alt yapısının yaygınlaşıyor. Bu nedenlerle günümüzde yeni ihtiyaçlar ve ihtiyaçlara göre iş alanları ortaya çıkmakta. Tabii bu işi yapacak insan gücüne ihtiyaç duyulmakta. O sebeple özellikle IT sektöründe sürekli yeni kelimler, branşlar, meslekler, toollar, sistemler v.b.'den bahsedilmekte. IT sektöründe bugün ilk defa duyduğumuz, anlamını bilmediğimiz bir kelime önümüzdeki bir kaç yılın en meşhur kelimesi olabilir. O yüzden IT'de yeniliklere açık olmak çok önemlidir.

 

Bu kelimlerden bir de Full Stack Developer. Tabii bu kavramı anlamak için öncelikle Front end Developer ve Back end Devaloper kavramlarını anlamak gerekmektedir.

 

Basitçe anlatacak olursak, Front end Developer bir web sitesin kullanıcıya görünen yüzünün görselliğinden, kullanışlılığından, düzeninden sorumludur.

 

Back en Developer ise adından da anlaşılacağı üzre, web sitesinin kodlarından ve bu kodların düzenli ve anlaşılır olmasından sorumludur. Kullanıcı görünen kısımla ilgilenmez.

 

Basitçe, Full Stack Developer Front end ve Back end'in uyumundan sorumludur diyebiliriz.

 

Full Stack Developer daha önce Back end ve Front end'de tecrübe sahibi olabilir (Böyle olursa işi biraz daha kolay olacaktır). Ancak sadece Full Stack alanında da IT sektörüne adım atmış olabilir.

 

Full Stack Developer Olmanın artı yönü, yeni bir ihtiyaçtan doğan yeni bir branş olması sebebiyle iş bulması kolaylaştıracaktır. İş veren ile personel tarafından az bilinir olması sebebiyle görev tanımında sorunlar yaşayabilir. Bu durum da Full Stack Developera fazla iş yükü olarak ya da tam tersi boş boş oturuyor görüntüsüne sebep olarak dönebilir. (Full Stack Developerın görev tanımını bilen bir işletmede çalışmayı tercih ederek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.)

 

Özetle IT gibi hızla gelişen bir sektörde yeniliğe açık olan insanlar ve şirketler çağa ayak uydururak hızla yükselecektir, çağın gerisinde kalanlar ise zamanla unutulacaktır. Bu sebele Full Stack, Data Scientist, AWS and DevOps, Agile, Scrum, Kanban, Python, Jira, ClickUp ve benzeri yeni kelimeleri öğrenmeye açık olanlar geleceğe yön verecektir.

 


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası