Kripto Paralar

Sanırım Bitcoin kelimesini duymayan yoktur. Bu kadar popüler bir kelime ile ilgili ayrıntıları merak ediyorsanız ve güvenli bir şekilde kripto para alıp nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Bitcoin (₿ - BTC) Nedir?

2008 yılında dünyada meydana gelen ve bankacılık öncülüğünde oluşan küresel kriz sonrasında bilinen paranın yerini alacağı düşüncesiyle, Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi ya da kişilerin, dijital ortamda ve blokzincir teknolojisini kullanarak güvenli bir şekilde alınıp satılabilmesi için kriptolu yani şifreli bir şekilde ortaya çıkartılan dijital para birimidir. Bu para birimi bir makale hazırlanarak ve tüm dünyaya duyurularak piyasaya sunulmuştur. ( Makalenin orijinal hali: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf )

Bitcoin’nin herhangi bir sahibi veya devlet desteği yoktur tamamen anonimdir. Karşılığında değerli bir maden olmadığı, kişiler ya da devletler tarafından kontrol edilemediği, politik insan gruplarına ayrıcalık tanınmadığı ve diğer para birimlerine karşı bir sınırlama yapılamadığı için fiyatı tamamen arz talep durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı büyük kazançlarla beraber büyük kayıplara da yol açabileceği de unutulmamalıdır. Bitcoin’in fiyat değişim sürecini dolar (Usd / $) cinsinden aşağıdaki haftalık grafikten inceleyebilirsiniz.

Bitcoin’in Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Konuyu açıklamadan önce Bitcoin alım satımında kullanılan ve uçtan uca aktarılmasını sağlayan Blokzincir (Blockchain) tanımını yapmakla başlayalım.

Blokzincir başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların güvenli bir şekilde saklanmasını, uçtan uca gönderilmesini sağlayan, şifreli (kriptolu), dağınık ve birbirine bağlı bir veri tabanıdır. Veri tabanının dağınık olarak dizayn edilmesi, başkalarının kontrolü ele geçirmesini engellemektedir. Blokzincirin sürekli olarak uçtan uca birbirine bağlı olması güncel kalmasını sağlar.

Bitcoin ve diğer kripto paralar, dijital ve her biri ayrı ayrı şifrelenmiş kişiye özel cüzdanlarda saklanabilmektedir. Cüzdanların en önemli özelliği açık kaynak olmasıdır. Bu sayede denetlenebilmekte ve geliştirilmeye açık haldedir.

Yatırımcılar alım satım yaparken farklı hizmet sağlayıcıları kullanabilmektedir. Bu yüzden güvenilir platformlardan işlemlerini yapmalı ve tercihe bağlı olarak bu platformlarda ya da kişisel cüzdanlarında dijital paralarını muhafaza etmelidirler.

Neden Bitcoin Almalıyım?

2008 küresel krizinden sonra Bitcoin öncülüğünde ortaya çıkan dijital paraların kullanımı korona virüs sonrası da daha artacağa benziyor. Korona virüs ile mücadele kapsamında uzmanlar tarafından nakit paranın kullanımının risk taşıdığı, parayla temasın en aza indirilmesi gerektiği, nakit paranın virüsü taşıyabileceği şeklindeki açıklamalar üzerine bazı devletlerin farklı natifler aradığı, özellikle dijital paraların kullanımının önümüzdeki günlerde önem arz edeceği şeklinde açıklamalar yapılmaktadır.

Bu da bize şunu göstermektedir ki; dünya üzerinde ortaya çıkan krizler, dijital paranın önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Dijital para kullanımının artmasının başta Bitcoin olmak üzere diğer dijital paralara da talebin artacağı ve yukarıda belirttiğimiz üzere arz-talep üzerine oluşan fiyatlarda dijital paralara yatırım yapmanın fayda sağlayabileceği görülmektedir.

İnsanlar Neden Kripto Para da Öncelikli Olarak Bitcoin’i Tercih Ediyorlar?

Kripto paraların en eskisi ve öncüsü bilindiği üzere Bitcoin’ dir. Dolayısıyla oturmuş bir sistemi, hataların giderilmesi, çıkartılacak olan verinin gittikçe azalması, kullanım oranı en fazla olan dijital para birimi olması, ticari şirketlerin alım ve satım da kullanmak üzere Bitcoin’e göre yatırım yaptıkları düşünüldüğünde şuan en çok bilinen ve kullanılan dijital para birimi olarak öne çıkmaktadır.

Bitcoin’e Alternatif Kripto Para Alabilir Miyim?

Bitcoin de oluşan fiyat değişimleri ile oluşan ilgili ile birlikte, kripto para dünyasını geliştirmek, dolaşım hacmini artırmak ve gelecek ile ilgili beklentiler ışığında natif olması için farklı farklı kripto paralar üretilmiştir. Bunlara Altcoin ismi verilmektedir.

Alternatif olarak üretilen ve aşağıda belirtilen başlıca kripto para birimleri de, dijital para alınıp satılan platformlardan gerçekleştirilebilmektedir.

Kripto Para Çeşidi

Sembolü

Ethereum

ETH

Ripple

XRP

Bitcoin Cash

BCH

Litecoin

LTC

Cardano

ADA

EOS

EOS

NEO

NEO

Stellar

XLM

IOTA

MIOTA

Bitcoin’i Nasıl Alıp Satabilirim?

Kripto paralar yurtiçi ve yurtdışında bulunan çeşitli platformlardan yapılabildiği gibi Bitcoin başta olmak üzere Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin altcoinlerini de bitfera platformu üzerinden güvenli bir şekilde alıp, istediğiniz bir cüzdana aktarıp saklayabilirsiniz. Ayrıca ilgilendiğiniz ve yukarıda adı geçen dijital paraların güncel fiyatlarını takip edebilirsiniz.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası