KUMAŞ KOLTUK TAMİRİ NASIL YAPILIR

Kumaş neydi sahi ne anlam ifade ederdi sizin için? Kanepe üzerine örtülen bir bez parçası mı yoksa sizi saran bir örtünün üzerine geçirilmiş kılıf mı?

Aslında kumaş deyip geçmemek lazım. Bir gök kuşağını düşünün bin bir renkte olan, kumaşlarda böylece değil midir? Her renge sahiptir yumuşak, sert, pamuklu ve bir sürü sayamadığımız kendi içinde çeşitleri ile bize sunulan öğelerden birisiydi.

Mesela bir kumaş koltuğu ele alalım bin bir renkte bin bir şekle giren modelleri ile bize ne çok fikirler verir öyle değil mi?

Peki bu kumaş koltuklar zamanla aşınırken bizler bunu yeni hale nasıl getirebiliriz yada herhangi bir onarma gerektiğinde nasıl tamir edebiliriz hiç düşündünüz mü?

Bir kere koltuk kumaşlarımız eskidi yıprandı bunları bir köşeye atmak yerine tek natif onlardan kurtulmak değil sağlam bir iskeleti olan parçaları yeniden onararak onları eskisinden daha sağlam ve şık hale getirebiliriz.

Şimdi hemen hemen her yerde bunların tamirini bakımını baştan aşağı yapan ehil ustalar var fakat bu koltuk tamiri her şeyiyle birlikte yaklaşık olarak 300-400 lira belki ürünün kalitesine göre değişebilmekte. Bu meblaları fazla olduğundan ekonomik olarak da düşünülürse bu işi kendimiz evde eğlenceli bir hale getirerek neden yapmayalım?

Öncelikle yıpranmış olan kısmı koltuğunuzun süngeri sağlam ise süngerden dikkatlice sökmelisiniz. Varsa elinizde döşemelik kumaş, zımpara, kumaş tabancası, makas, sıcak silikon ve fitil işlem tamamdır. Artık işleme başlamanız için size engel yoktur.

Eğer kılıfları çıkabilen bir koltuğa sahipseniz beklemeyin hemen çıkarıp istediğiniz renge kumaş boyası ile boyayın.

Veya kumaşınız yıpranmış, solmuş ise kapitineler imdada yetişiyor hemen ekleyin hem yıpranmışlığı hemde rahatsız edici görüntüsü ortadan kalkacaktır.Daha hızlı olmak isterseniz sprey boya ile de daha seri olunabilir. Yanlız büyüklüğüne göre harcayacağınız boya çok olabilir fazla almayı unutmayın.

Küçük bir not da eklemek istiyorum koltuğunuzun ayakları eskimiş ise kumaşın "korkma ben burdayım" sesine kulak verin çünkü size şunu söylüyor istediğin renk ve kumaşı seç ve kenarına püskül ekle istemediğin ayakları görmeyeceksin.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası