Metin Haboğlu Kimdir?

Metin Haboğlu (d. 24 Şubat 1981, Çorum), Müzik Öğretmeni,Şarkıcı,Söz-Beste yazarı,Aranjör.

Müziğe 8 yaşında babasının bağlama almasıyla başladı. Eğitimine Çorum'da başlayıp Erzurum'da bitirdi. İlkokul,ortaokul ve liseyi memleketinde tamamlayan sanatçı 2003 yılında [[Atatürk Üniversitesi müzik öğretmenliği bölümü[1]]] nden mezun oldu.

1993 yılında özel radyoların açılmasıyla birlikte, Çağrı Fm'de çocuk programları sunmaya başladı. Radyoculukla birlikte farklı etkinliklerde sunuculuk yapmaya başladı. Ses ve müzik kayıt teknolojileri ile ilgilendi. Lise yıllarında bir müzik grubu kurdu ve bölgede onlarca organizasyonda konserler verdi. 1998 yılında Karadeniz bölge ses yarışması sanat müziği şan dalında 1.oldu.

1999 yılında İstanbul'a giderek ”Marmara Müzik” etiketiyle yapımcılığını [[Eşref Ziya[2]]]'nın yaptığı [[Aşk'ı Derya[3]]] isimli kasetini çıkardı.

Yine aynı yıl 1999 yılında Atatürk üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi ana bilim dalı yetenek sınavlarını başarıyla kazanarak müzik eğitimine bu okulda devam etti. Üniversite öğrenimi esnasında sahne çalışmaları ve radyoculuk kariyerine devam etti. Bölgenin en çok dinlenilen radyolarında (Dadaş Fm , Bizim Radyo) programlar ve yayın yönetmenliği yaptı.

Öğretmenlik mesleğine 2004 yılında Ankara Çankaya'da başladı. Çalıştığı eğitim kurumlarında müzik öğretmenliği ile birlikte 8 yıl süreyle Türkiye müzik zümre başkanlığı yaptı. Türkiye'nin bir çok şehrinde müzik eğitimi üzerine müzik öğretmenlerine ve velilere seminerler verdi.[[[4]]] Öğrencileri ile birlikte çocuk müzik albümü çıkararak Ankara,İzmir,Adana,İstanbul gibi illerde konserler verdi.

Eğitimciliği sırasında kendi albüm,sahne radyo tv çalışmalarına devam etti. 2008 yılında Dost Tv'de müzik programları yapmaya başladı. 2010 yılında ”Mina Müzik” etiketiyle ”Adına Yemin” isimli albümünü çıkardı. 2011 yılında ”Beyaz Tv”'de Ramazan programları yaptı. Türkiye'nin bir çok şehrinde konserler verdi. Yurtdışında Kuzey Kıbrıs TC,Almanya,Belçika,Hollanda,Amerika,Kanada'da çeşitli dernek ve üniversitelerin davetiyle konserler[[[5]]] verdi.[[[6]]]

2012 yılında Ankara Çankaya'da kendi müzik okulunu kurdu. [[Neva Müzik [7]Okulu]]'nda eğitimci arkadaşlarıyla birlikte bu kurumda onlarca öğrenciyle enstrüman eğitimleri ve konservatuvar sınavlarına hazırlık çalışmaları yaptı. Yine aynı yıl Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde müzikoloji alanında yüksek lisans eğitimine başladı.

Sanatçı eğitim çalışmalarına devam ederken, Ulusal ve Uluslar arası etkinlik ve yarışmaların sahne direktörlüğünü ve müzik yönetmenliğini de üstlendi. ”Eğitimde Bilişim Kültürü Oluşumu” ”Düş Çizgisi”[[[8]]] organizasyonlarının final programları sahne şovlarını hazırladı. 2013 yılında Amerika'da [[World Peace Orchestra[9]]] projesinin müzik danışmanlığını yaptı. New York ”Lincoln Center”da gerçekleşen organizasyonu Holywood yıldızı Kevın Spacey sundu ve bir çok ünlü aktör bu organizasyona katıldı.

2014 yılında [[Gittin Ya-Suskunum[10]]] adında yeni bir albüm çalışması yaptı.

2015 yılında Haliç Kongre Merkezinde, Fatih Koca, Mustafa Demirci ve Ender Doğan'ın solistliğini yaptığı organizasyonda 30 enstrümanist, 20 korist ile orkestra şefliğini üstlendi.

2106 yılında Almanya Metin Haboğlu'na ”Künstler” (sanatçı) oturma izni verdi. Metin Haboğlu eğitimcilik hayatına ve sanat yaşamına 2016'beri Almanya'da devam etmektedir. Avrupa'da farklı sivil toplum kuruluşları , Alman Türk derneklerinin organizasyonlarına davet edilmektedir. Doğu Batı müzik sentezi ve Türk müzik kültürü'nden örnekler vererek sahne programlarına devam etmektedir. Sanatçı Bağlama,Ud,Ney,Kaval,Telli Tambur,Piyano ve Gitar çalarak farklı örnekler sunmaktadır. Sanatçının Almanya'da [[crnmusikhaus[11]]] adında bir müzik eğitim kurumu bulunmaktadır.

2020 yılında Haboğlu'nun son albümü [[Yarım Kaldı[12]]] dijital platformlarda yayınlandı.

Metin Haboğlu Youtube kanalından özgün içerikler üreterek müzik,eğitim ve vlog tarzında [[yayınlar[13]]] yapmaktadır. Haboğlu evli ve iki çocuk babasıdır.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası