Misafir yazarlık, web sitenizi tanıtmak, blok içeriği üretmek ve bloglar arası geri bildirim ağı kurulması (backlink) gibi konularda etkileşim ve birazda profesyonellik isteyen yazarlık çeşididir. Yazmış olduğunuz özgün ve kaliteli içerikleri yine kendi sektörünüzle ilgili bloglarda yayına sunmaktır. Yeni kullanıcılara ulaşmakla birlikte bloğunuzu daha fazla kişiye tanıtmak için de önemli bir yoldur...

Bloglar arasında güzel bir iletişim oluşturması sebebiyle kısa zamanda etkili dönütler almanızı sağlamaktadır. Dilerseniz birçok bloğa misafir blogcu olabilirsiniz ya da başka bir kişi sizin bloğunuzda yazabilir. Bu durumda bloğunuzun güncel olarak kalmasını sağlayabilir, daha iyi içerikler üretebilir hem de yeni kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Misafir yazarlık terimi konuk yazarlık veya misafir blogculuk diye de adlandırılmaktadır.

yazı yazan yazar görselleri ile ilgili görsel sonucuMisafir yazarlık terimini açıklamaya başlamadan önce bazı temel kavramları en baştan tanıyarak işe başlayabiliriz. İlk olarak “blog” kelimesinin ne anlama geldiğine bakalım:

Blog:

§ Yazı yazabileceğiniz bir platformun oluşturulması anlamına gelmektedir,

§ Kişisel, kurumsal veya toplu olarak ağ üzerinde tutulabilen ve özellikle yazılan yazıların çoğunlukla yeniden eskiye doğru bir sıralama izlediği web sitesidir,

§ Web ve log kelimelerinden türetildiğini düşündüğümüzde akılda daha çok kalıcı olabilir,

§ Hızlı ve etkin bir şekilde düşüncelerin iletimini ve paylaşılmasını sağlayan web sitesi çeşididir.

§ Son olarak şu şekilde tamamlayabiliriz “bir web sitesi üzerinde bloğunda yani çevrimiçi günlüğünde yeni yazılar oluşturmak, bir bloğa yazarlık yapmak veya bir bloğu güncellemek şeklinde ifade edebiliriz.

Buradan da anlaşıldığı üzere blog sitesinde yazan, diğer bir deyişle çevrim içi günlük tutan kişiye blogcu diyoruz. Girdiğimiz her bir yazıya ise blog yazısı diyoruz. Bu sırada “bloglama ne demek?” diye aklınıza bir soru gelebilir bunun anlamı da blogcunun blog sitesine yazı yazmasıdır. Blog yazarlığı (yazmak) web sitenize ziyaretçileri çekmek için hayati bir araçtır.

Misafir blogculuk ise kişinin kendi kişisel bloğunu ya da web sitesini tanıtmak için diğer web sitelerine veya bloglarına içerik yazmak için kullandığı bir tekniktir. Diğer adıyla konuk yazarlığın, kişinin kendi markasını tanıtması için en etkili yöntemlerden biri olduğu düşünülmektedir. Tanınmış web siteleri bile okuyucularının yeni bir içerikten zevk almasını sağlamak için konuk yazarlığı kabul eder. Eğer içeriğiniz bilgilendirici ve eğlendiriciyse misafir yazarlık yoluyla, diğer sitelerin trafiğine ulaşabilme imkânınız vardır.

Misafir Yazı Nasıl Hazırlanır?

Misafir postası yazmak ilk etapta göründüğü kadar kolay olmayabilir. Bunun nedeni ise okuyuculara kaliteli, doyurucu, çekici ve en önemlisi orijinal bilgiler sunmaktan geçmesidir. Arama motorları özgün olmayan, kötü yazılmış, okuyucuya faydalı olmayan içerikleri kullanmadığı için kalite bu kadar önem arz etmektedir. Eğer bloğunuzun veya web sitenizin arama motorları tarafından tanınmasını istiyorsanız bu konuda kaliteyi sağlamanız ve korumanız önemlidir. Misafir bloglamaya başlamak için iyi yazılmış ve kaliteli bir içerik yayınlamanıza yardımcı olacak bazı önemli ip uçlarını şöyle sıralayabiliriz.

·         İlk olarak Blog için başlamak istediğiniz işi tanımlayabilirsiniz.

·         Bloğunuzu okuyucular için yüksek kaliteli orijinal içeriklerle doldurabilirsiniz,

·         Devamında iyi okuyucu kitlesine sahip aynı işi yapan web siteleri veya bloglar bulmalısınız, mutlaka yazınızı yayınlayacak bloglar vardır,

·         Bu bloglarda, en ilgi çekici olduğunu düşündüğünüz yazı içeriğini oluşturarak yayını başlatın,

·         Sağladığınız ilgi çekici ve özgün içerikle trafik kazanın,

·         Yazınızı yazdıktan sonra ise ara ara yazınıza gidip yapılan yorumları okumalısınız.

Misafir Yazarlığın Faydaları

Okuyucu oranının yüksek olduğu diğer bir ifadeyle çok ziyaret edilen bloglarda yer alan yazılar daha geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından okunacağı için kendi alanınızda size birçok fayda ve imkân sunacaktır. Bu faydaları şu şekilde ifade edebiliriz;

1.  Kendi web sitenize ziyaret sıklığını ve beğeniyi artırmak,

2.  Sitenize backlink alma oranını yükseltmek,

3.  Okuyucuların dikkatini çekmek,

4.  Yazma becerinizi geliştirmenize yardımcı olur,

5.  Çevrimiçi portföyünüzü oluşturabilirsiniz,

6.  Yazarın farkındalığını artırır,

7.  Sosyal medyada etkili bir profil oluşturmanıza yardımcı olur,

Unutmayın fazla kişiye ulaşmak demek daha fazla okunmak ve bu konuda etkileşim oluşturmak anlamına gelmektedir, bu da size yukarıda saydığımız faydaları kazanabilmeniz için zemin oluşturmaktadır. Ayrıca yazacağınız kaliteli ve özgün paylaşımlar size backlink olarak geri yansıyacaktır.

Blog Yazısı Gönderirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Misafir yazarlık yapmak istediğimizde “Google” dan yardım alarak bu konuda fırsatlar sunan blogları bulabiliriz. Google formlar üzerinden, kendi kendine güncelleme yapabilen misafir yazarlık bloglarının listesi bulunmaktadır. Form doldurulduğunda kişi otomatik olarak misafir yazarlık listesine eklenmiş olmaktadır. Özgün Makaleye blog yazısı gönderirken aşağıdaki aşamaları göz önünde bulundurmalısınız.

1. Makaleler Seo uyumlu olmak zorundadır.

2. İlk 6 ay dofollow daha sonra 6 ay nofollow olacak, sonra kaldırılacaktır.

3. İşlemler tamamen manueldir. Yazınız onaylandıktan sonra yayıma verilecektir. Yazılar kontrol edilmeden kesinlikle yayımlanmayacaktır. Yazı uyumlu değilse Red edilecektir. Makale Nasıl Yazılır? Adlı yazımız için tıklayınız.

4. Kopya oranı %5 'ten fazla olan makaleler kabul edilmeyecektir.

5. Her makaleden doğallık açısından mutlaka site içi linkleme yapılacaktır.

6. Amacımız link satmak değil misafir yazarlığı artırmaktır. Her makaleden en fazla iki adet çıkış olacaktır. Link çıkışı makalenin kalitesine göre değişiklik gösterecektir.

7. Tercih ettiğimiz blogda ilgili olduğunuz sektöre ait içeriklerin bulunması ve okuyucu kitlesi önemlidir. Örneğin kedi maması satıyorsanız yazacağınız blog ve takip kitlesi hayvan beslenmesiyle ilgili olabilir.

8. Anlatım bozukluğu ve dilbilgisi hataları içermeyen içerikler yazmaya dikkat edilmelidir.

9. Yazacağınız bloktaki diğer yazıların içeriklerine bakabilir ve paralel bir düzende içerik belirlenebilir,

10. Yazdığınız yazının daha önce yayımlanmamış olmasına özen gösterilmelidir,

11. Görsel içerikler kullanmaya önem verilmelidir,

12. Yazınızın içeriğine sadece gerekli olduğunu düşündüğünüz linkleri ekleme yapın,

13. Okuyucu kitlenin yorum yapabilmesini sağlamak amacıyla yazınızı soru içeren bir cümle ile bitirmeye özen gösterin.

Özetlemek gerekirse Misafir Yazarlık terimi bir blogcunun başka bir blog için içerik oluşturmasıdır. Misafir blogculuk sırasında blog sahipleri ile tanışıp etkileşim kurduğunuzda diğer bloğun takipçi listesi tarafından da tanınma fırsatı elde etmiş olacaksınız.

Bu sayede özellikle yoğun ziyaretçi grubuna sahip bir web sitesi ya da blogda konuk yazarlık yapan kişinin kendini tanıtması, büyük kitlelere ulaşması ve aynı zamanda geri bildirim ağı kazanması daha da kolaylaşmış olacaktır. Konuk yazarlık sayesinde yazınızın yayınlandığı yerde backlink hakkına sahip olabilir ayrıca sitenizde bir link vererek yazınızı yayınlayan blog sahibine de backlink kazandırabilirsiniz.

Son olarak bloğunuza bir sayfa açarak Yazar Ol saydası ile yazarlık talebinizi ve beklentilerinizi iletmeye ne dersiniz?


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası