Mutfak Dolabı Modelleri

Ev yaşamının en çok kullanılan alanın mutfaklar olması sebebiyle bu alanların yeterince geniş ve oldukça kullanışlı olması gereken yerlerin başında gelmektedir. 

Bu noktada mutfak yaşamını kolaylaştıracak, fonksiyonel özelliklere sahip kullanışlı mutfak dolapları ile ister yeni bir eve taşının, ister mevcut mutfağınızı yenileyin, kullanım alanının daha ergonomik olması için mutfak dolabının tasarımı, kaplama malzemesi, renk kontrastının titizlikle seçilmesi son derece önemlidir.

Son yıllarda her alanda olduğu gibi mutfak dolaplarında da kişiselleştirilmiş dolap modelleri oldukça trend olmaya başlamıştır. Geniş renk seçeneği ile hareketli çizgiler ve farklı materyallerin bir arada kullanıldığı dolaplar, farklılık arayışında olan tasarımcılar tarafından birer sanat eserine dönüşmektedir.

Yeni En Çok Satan Mutfak Dolabı Modelleri

- Akrilik Mutfak Dolapları

Günümüzün en yangın mutfak dolabı modellerinin başında gelen akrilik mutfak dolapları; ABS (Akilanitril Bütadien Stirenüretilmiş) denilen 0,5 - 2 mm arasında kalınlıklardaki pvc içermeyen folyonun MDF yüzeyine laminasyon usulü ile kaplanmasıyla elde edilir.

İki tür akrilik kapak çeşidi mevcuttur. Birincisi boya türü, ikinci melamin türüdür. Akrilik dolapların fiyatları biraz yüksek olsa da sağladığı bir çok avantaj ile ve uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Akrilik mutfak dolap kapakları diğer kapak çeşitlerine göre bazı üstünlük sağladığı noktalar vardır.

Bu noktalar;

1-Mükemmel Parmak İzini Önleme Etkisi

2-Mükemmel Leke Direnci
3-Pürüzsüz Yüzey
4-Mükemmel Çizilme Direnci
5-Darbe Ve Oyulmaya Karşı Dayanıklı
6- Güneş Işınlarına (UV) Dayanıklılık
7-Yüksek Düzeyde Kimyasal Direnç
Akrilik kapaklı mutfak dolapları fiyatı m2’si 800 TL den başlamaktadır.
-Membran Mutfak Dolabı
Membran Mutfak  Modelleri, oldukça şık bir görünüme sahip, düzenli kullanıldığından uzun yıllar dayanabilen, kansorejen madde içermeyen, suya ve neme dayanıklı,  kolay temizliği ile hijyenik, zengin renk ve model avantajı ile son yıllarda tercih edilmeye başlanmıştır. Tek olumsuz tarafı ise, çizilmeye karşı dayanıksız olmalarıdır.

Membran Mutfak fiyatları işin niteliğine göre değişim gösterse de diğer çoğu mutfak dolabına göre fiyatı daha uygundur. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış nadir dolap çeşitlerinden biridir.

 

Membran kapak fiyatları ise 700-750 TL /m2  olarak değişmektedir.

-Lake Mutfak Dolabı

Modern mutfak dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan lake mutfak dolabı şık duruşu ve canlı renkleriyle tercih sebebidir.

Yüzeylerinin pürüzsüz,  parlak, ve dayanıklı uzun ömürlü olabilmeleri için çok yoğun el işçiliği sahip dolap çeşididir.

Lake dolapların hammaddesi MDF (ahşap kalıntılarını parçalayıp ahşap life çevirdikten sonra, yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile oluşan levha şeklinde tasarlanmış ahşap). Üzerine iki kat polyester astar uygulandıktan sonra cilalanır ve parlak ve mat vernik olarak ikiye ayrılan selüloz boya ile perdahlanır.

Genel renk tercihi beyaz ve tonları olmakla beraber parlak lekeler daha şık bir görünüme sahip olduğu için daha fazla tercih edilmektedir.

Lake kapaklar çizilebilen kapaklar olduğundan temizliği nemli bezle yapılmalıdır.

Lake kapaklar boyası nedeniyle sararmaya karşı dayanıklı olduğundan çok fazla güneş ışınına maruz kalmadıkça, sararma yapmaz.

Lake Mutfak Dolabı Metretül Fiyatı ise; 1200 TL den başlamaktadır.

-Countyr Mutfak Dolabı

Country kelime anlamı olarak; yerel, kırsal manasına gelmektedir. Country tarz, eskiyi anımsatan, yaşanmışlık ve nostaljik bir hava katarak modernliği ve gelenekselliği birlikte sunan tarzdır.

Sade, kullanışlı, doğal malzemelerden üretilen, ahşap tonlarına yakın, Akdeniz veya köy mutfağı olarak tanımlayabileceğimiz dekorun ve şıklığın yansıması ile eski eşyaları yenileyerek ya da olduğu gibi kullanarak oluşturulan dolap çeşididir.

En önemli malzemesi ahşap olan bu dolaplar genelde oymalıdır ve cam kapaklı dolaplar mevcuttur. Nostaljik bir ortam oluşturmak için beyaz rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ortalam metretülü 900 TL civarındayken, birinci sınıf membran malzeme ile  country mutfakların metretülü 1200 TL olabilmektedir.

-Ankastre Mutfak Dolabı

Günümüzde dairelerinde küçülmesi ile evlerimize şık ve ferah bir görünüm kazandıran ankastre mutfak modeli dolapları çoğalmaya başlamıştır. En çok kullanılan ankastre mutfak modelleri akrilik, vernik ve laminat malzemelerdir.

Her mutfak ankastre ürünler için uyumlu olmayabilir bu yüzden eski mutfak dolaplarını ankastre ile uyumlu hale getirmek bazen zor olabilir. Ankastre mutfak modelleri, küçük mutfaklarda büyük avantajlar sağlayarak kullanım alanı genişliği sağlarlar.

Pastel tonlar, lake renkler, ceviz rengi ile modern ankastre mutfak dolabı metre fiyatı 900 TL den başlamaktadır.

Ankastre mutfak modeli dolaplarının avantajlarını ise şöyle sıralayabilir;

-Kolay temizlenebilirler.

-Bakteri üretmezler.

-Montajı kolaydır.

-Yer tasarrufu yaparlar.

-Mutfağınıza daha şık görünmesini sağlarlar.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası