NLP 

NLP nedir?. Richard Bandler ve John Grinder tarafından 1970'li yıllarda geliştirilen bir davranış akımı olan NLP(Nöro-Linguistik Programlama), Türkçe’de anlam olarak SİNİR DİLİ PROGRAMLAMASI olarak çevrilmektedir. NLP ilk söylendiğinde karmaşık bir program çağrışımı yapan akademik terimler ifade etmektedir. Fakat , son derece basit olup hemen uygulayabileceğimiz çok etkili teknikler içeren bir yöntemdir. NLP, Amerika ve Avrupa'da hızla yayılmakta olup Türkiye ‘de uygulamaları yeni başlayan bir bilim dalıdır.
NLP, her şeyin beklenilenin ötesinde kolay bir şekilde kendiliğinden tesadüfi olayların ardında yatan dinamiği uygulama ve inceleme bilim dalıdır. NLP, Bu olayların sizin seçimimizle doğrultulu bilinçli olarak programlanmasının bilim dalıdır.
NLP,  kesin ve kolayca uygulanabilir zihni kontrol altına alma metodu olup bilinen tüm sorunların üstesinden gelebilecek bir uygulamadır.Diğer bir tanımlamayla NLP, basit veya karmaşık tüm pozitif davranışlarla, hergün her insanın yaptığı veya yapmaya çalıştığı güçlü iç ve dış iletişimlerin bir sistem haline getirilmesidir.


Ankara Psikiyatri Merkezi

NLP'nin Açılımı Nedir?

Nöro (Sinir):

Beş duyumuz sinir sistemimizin temelidir. Yaşadığımız evreni hepimiz farklı anlam ve biçimlerde temsil ediyoruz. Her insanın kökeni, etniği ve etik değerleri çok farklı olabildiği gibi her gruptaki insanın gruptakilerden farklı bir temsil yeteneği olabilmektedir ve hiç kuşkusuz Farklı gruplardaki insanların da, deneyimleri temsil etmeleri çok farklı olabilmektedir.
Sınıflandırmanın had safhada olduğu bu dünyada Birçok şeyin kesin olarak güzel, çirkin, iyi, kötü , doğru, yanlış diye sınıflandırılmaktadır. Her kişi tarafından, deneyimler farklı bir şekilde temsil edilir.
Beş duyumuzla algıladığımızdan dış dünyayı başta görme olmak üzere dokunma, işitme , tatma ve koklama duyularımız bu temsillerin oluşmasında çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Bir deneyimi tanımlarken neler hissettiğimizi, neler tattığımızı ,neler gördüğümüzü, neler işittiğimizi ve hangi kokulan duyduğumuzu anlatırız.

Linguistik (Dil):

Burada bahsedilen dil  sadece konuştuğumuz dil değil, düşüncelerimizi ifade ettiğimiz her şeydir. Bir düşünceyi zihinde canlandırabiliriz ama dil olmadan onu ifade edemeyiz. Kendi iç iletişimimizde de dilimizi kullandığımız gibi insanlarla iletişimimizi dilimiz ile sağlarız. Dilimizdeki ifade zihnimizde şekilleneceği gibi bazen de zihnimizde beliren anlam dilimiz ile ifadelendirilir ve karşımızdaki insana aktarılır.
Örneğin, coşku dolu bir şarkı bizi farklı bir enerik ruh haline sokabilirken, hüzünlü bir şarkı buruk bir duygusallığa çekebilmektedir.

 Programlama:

İster kendi haline bırakalım,  istersek, programlayalım beynimiz aynen bir bilgisayar gibi programlarla çalışır. Değiştirmek istediğimiz duygularımız, davranışlarımız veya inançlarımız için beynimizdeki düşünceleri programlamak zorundayız. Bu programlamanın bir sonucu, hayat ekranında ortaya çıkacak görüntüdür. Örneğin; çok iyi bir seslendirme ve mükemmel bir programlama ile Yetenekli oyuncuların oynadığı bir oyun, herkesin beğenisini kazanır.

NLP'NİN UYGULAMA ALANLARI

NLP nasıl bir tekniktir? Hayatın nerelerinde kullanılır?

İnsanlarla daha iyi bir iletişim kurmak, daha başarılı olmak, daha verimli olmak ister misiniz? , "Bunlar sahiden olabilir mi?" diye düşünüp; Bu soruya cevap  "Evet" diyorsanız NLP bu konulara yardımcı bilim dalı (Saygın 2003).

Bunun için öğrendiklerinizle harekete geçerek NLP'yi gece yatarken uykudan önce okunacak bilgiler olarak görmemektir. NLP'nin en güzel tarafı içinizde bulunan muhteşem kaynakları kullanarak başarıya doğru harika bir yolculuğa çıkmanızı tavsiye ederek istediklerinizi elde etmek için dışarıdan bir kaynağa ihtiyacınızın olmadığını söylemesidir. Denenmiş ve başarıyla uygulanmış tekniklerle kendinizi sınırlayan düşünce ve davranışlarınızı, çok kısa bir sürede değiştirebilirsiniz. NLP müjdesi, hayatınızda çok şeyin değişeceğini  yaşantınıza kaliteli hayâllerin girmesiyle kendini belli etmektedir.

Kendinizle ilgili güvenle beklediğiniz, inandığınız, hayâl ettiğiniz şeyleri birgün olacağına inanma gücüdür.

REFERANSLAR

Saygın, O. 2003. Kişisel değişim stratejileri. Hayat,  s.

Gün, N. (2001). NLP ZİHNİNİZİ KULLANMA KILAVUZU. KURALDIŞI YAYINCILIK EĞİTİM DANIŞMANLIK LTD ŞTİ.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası