omega3 balık

Omega-3 yağ asitleri, eikosapentaenik asit (EPA) ve dokosahekanoik asit (DHA) içeren çoklu doymamış yağ asitlerinin bir bütünü olarak adlandırılmaktadır. Bu asitler balıklarda doğal olarak bulunurlar. Bir diğer yağ asidi ise bitkilerde bulunan alfa-linolenik asittir (ALA). Bitkilerde bulunan Alfa-linolenik asit besin ve takviyelerden elde edilen gerekli bir yağ asididir. Son 10 yılda birçok sağlıklı insan ve kalp rahatsızlığı olan insanlar faydalarından ötürü omega-3 balık yağı takviyelerine yönelmiş durumdadır.

Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalığını önlemede ve geciktirme de önemli olan temel besinler olarak günlük hayatımıza girmiş bulunmaktadırlar.

Omega-3 Yağ Asidinin Faydaları Nelerdir?

Yapılan birçok araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıdaki durumlara yardımcı olduğunu göstermektedir.

·       Kan basıncını düşürür.

·       Kolesterolü azaltır.

·       Arterlerde plak gelişimini yavaşlatır.

·       Anormal kalp ritmi olasılığını azaltır.

·       Kalp krizi ve inme olasılığını azaltır.

·       Ani kardiyak ölüm oranlarını düşürür.

·       Omega-3'ler sağlıklı bir kalp, beyin ve vücut işlevini görmede destek olabilirler.

·       Düşük Trigliseritler: Omega-3'ler yüksek trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

·       Bebek Gelişimi: bebeklerde görsel ve nörolojik gelişime katkıda bulunmasında önemli bir faktördür.

·       Hafıza İyileştirme: Bazı araştırmalar, Omega-3'lerin Alzheimer ve bunaklık hastaları için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. 

Omega-3 Hangi Besinlerde Bulunmaktadır?

Dünya Sağlık Örgütü tüm insanların haftada en az iki kez balık yemesini tavsiye etmektedir.

Omega-3 yağ asit oranları yüksek balıklar:

Somon, palamut, uskumru, levrek, sardalya, nehir alabalığı ve ton balığıdır.  

Her ne kadar balığın doğal tüketilmesi tavsiye edilse de balık sevmeyen ve her zaman taze yeme imkanı bulamayanlar için omega-3 takviyeleri almak çok önemlidir.

Omega-3 yağ asidi oranı yüksek bitki ve besinler:

Lahana, ıspanak, ceviz, soya fasulyesi, avokado, kanola yağı, keten ve kenevir tohumu gibi besinlerde bolca bulunmaktadır.

Düzenli olarak doktorunuzun belirleyeceği dozlarda omega-3 takviyesi almak kalp sağlığınız için faydalı olacaktır.  Kalp rahatsızlığınız var ise ve yüksek dozda omega-3 takviyesi almanız gerekiyorsa öncelikle doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Omega-3’ün Vücuttaki İşlevi Nedir?

Vücut kendi Omega-3 yağ asitlerini üretemez bu nedenden dolayı bu besinleri yiyecek veya takviye gıdalardan almak zorundadır.  Omega-3 yağ asitleri kan pıhtılaşmasını kontrol etmektedir ve vücutta hücre zarlarını oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca hücre reseptörlerinin olumlu çalışmasına da etki etmektedir. Hücre zarında yeterli Omega-3 olduğunda atıkların hücreye tekrar girmesini önler. Hücreye besinlerin akışı çok daha iyi bir şekilde sağlanır ve atıklar hücreden daha kolay atılırlar.

Omega-3 Takviyesini Ne Kadar Almalıyım?

Dünya Sağlık Örgütü’nün günde 3 grama kadar alınan omega-3 takviyelerinin güvenli olduğu ve sağlığı tehdit etmediği belirtilmiştir. Günde 3 gramdan fazla alınan takviyeler kanama risklerini artırmaktadır.

Omega-3 Riskli Midir Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Omega 3 Kapsül

Omega-3 son derece faydalı olmasına karşın bazı yan etkileri beraberinde getirebilir ancak bunlar çok nadir görülen etkilerdir. Sizde yan etki görüyorsanız doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun tavsiye ettiği doz oranlarını aşmamalısınız.

Omega-3 yan etkileri:

·       Ağzınız balık gibi kokabilir ve ağzınızda balık tadı bırakabilir.

·       Mide bozukluğu

·       Mide bulantısı

·       İshal

Bunların dışında başka yan etki göstermemektedir.

Omega-3 Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. Satın alacağınız omega-3’ün içerisinde mutlaka EPA ve DHA olmasına dikkat edin.

2. Ucuz ürünlerden sakının çünkü gerçek omega-3 kapsül ya da takviye gıdalar pahalı ürünlerdir.

3. Saf balık yağı takviyesi olmalıdır. Etiket her zaman gerçeği söylemeyebilir. Bir takviyenin saf balık yağı olup olmadığını belirleyebilmek için her bir balık yağı tabletinde kaç miligram olduğuna bakın. İçindekiler etiketine bakın.  İçerik olarak saf omega-3 miktarına bakın. Örneğin 1400 mg balık yağı olduğunu görürsünüz ancak gerçek omega-3 miktarı 800 mg ise diğer geri kalan gereksiz, zararlı içerikler olabilir. Bu tür ürünleri almaktan sakının. Balık bağırsakları, balık gözleri, sağlıksız yağlar, vb.

4. Omega‑3 takviyelerinde EPA DHA'dan çok daha önemlidir. İyi bir Omega‑3 takviyesi, toplam Omega‑3 içeriğinin yarısı veya daha fazlası EPA içerir. Örneğin, 1000 mg Balık Yağı kapsülü 500 mg'dan fazla EPA'ya sahip olmalıdır.

5. Omega‑6 ve Omega‑9'dan kaçının. Omega‑6 ve Omega‑9 yediğimiz her türlü besinde nerdeyse bol miktarda bulunmaktadır. Tereyağı, peynir, kızarmış yiyecekler, vb. gibi besinlerin içerisinde bol miktarda bulunur. Ayrıca, vücudunuz aslında ihtiyaç duyduğu şekilde kendi Omega‑6 ve Omega‑9 yağ asitlerini üretebilir. Ancak vücudumuz ne kadar denerse denesin omega-3 yağ asidini üretemez.

6. Bitki bazlı omega-3’ler balık bazlı omega-3’lere eşit değildir. Bitki bazlı omega-3’ler o bitkilerde bol miktarda bulunur ancak balık bazlı omega-3’lerin yapmış olduğu inflamasyonu ve kan seviyelerini iyileştirmeleri gerçekleştirmez. Ancak yine de faydalı takviyelerdir.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası