OVERLOK TAMİRİ YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Overlok kumaşı kesmeye ve dikmeye yarayan bir makinedir. Overlok makineleri, tekstil endüstrisinde büyük makinelerle ve evlerde küçük makinelerle kıllanılırlar. Overlok makineleri yapılan dikiş ve kullanılan iplik sayısına göre üç çeşittir. Bunlar;

1-3 İplikli overlok makinesi                                         

2-4 İplikli overlok makinesi

3- 5 İplikli overlok makinesi

Halı tamir işlemleri overlok kullanarak masrafsız bir şekilde yapılabilir. Bazı halı yıkama merkezleri aynı zamanda halıların ufak tamirlerini de yapabilmektedirler. Halılara Overlok Tamiri uygulama halı yıkama kadar önemli bir halı bakım işlemidir. Sökülmüş veya çürümüş halılar belirli ebatta kesilerek çift mekik overlok çekilir. Halılara uygulanan overlok halının renklerine  ve desenine uyum sağlayacak şekilde çift iplikten yapılır.

Halı Overlok Nasıl Yapılır?

Overlok uygulaması  makine kullanılarak yapılabileceği gibi eller kullanılarak da yapılabilir. Özellikle halı gibi kalın kenarlı kumaşlarda bu işlem çok zor ve fazla zaman alacağı ve büyük makine gerektiği için bu işlemler halı tamiri yapan halı yıkama merkezlerinde yapılması gerekmektedir.İstanbul da İstanbulhaliyikama.com sitesine giriş yaptığınız da sizlere bu konuda gerekli desteği verecektir. Overlok yapmak uzmanlık isteyen bir iştir. Halınıza uygun ip kullanımı ve görsel kalitesinin bozulmaması gibi etkenler çok önemlidir. Bundan nedenle alanında deneyimli kişiler ile çalışmanız yararınıza olacaktır. Halılarınızda eskime veya iplerinde bir sökülme bulunuyor ise size özel overlok çalışmamız ile halınıza zarar verilmeden overlok işlemi yapılır. Overlok çalışmasında halınızın yapısına herhangi bir zarar verilmez.  Halı overloğu oldukça dikkatli ve özenle yapılması gereken bir işlemdir. Overlok sonrası halılarınız orjinal görüntüsüne kavuşabilir. Overlok yapmak halılarınızın kullanım süresini uzatır. Halılarınız ilk aldığınız gibi orijinal bir hale geleceğinden emin olabilirsiniz.

OVERLOK UYGULAMASI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1-Overlok el çarkının üstüne kayış muhafazasının takılı olmasına dikkat edilmeli

2- Overlok makinesinin, elektrik kaynağına düzgün bir şekilde bağlanmalıdır. (Güç kablosunu kontrol ediniz).

3-Makinenin elektrik enerjisini kesin, anahtar kapalı olmalı ve motorun tamamen durmasını sağlayın.

4- Makinenin bakımı, ayarlamaları, tamiri, temizlenmesi, makineye iplik takılması ve iğnelerin değiştirilmesi gibi işlemler yapılmalıdır.

5- Yeni makinelerin, ilk ay boyunca 6000 devir/dk’ dan dan daha düşük hızlarda çalıştırılması gerektiğini unutmayın.

6- Overlok makinelerinde düzenli ve hızlı şekilde iplik değişimi için iplikleri çıkarmadan, tüm iplikleri koparmanız gerekmektedir.

7-Tekrar takılacak iplikleri kopardığınız iplik uçlarına bağlayarak dışarıya çekmeyi unutmayın. Bu işlemden sonra dikime geçilebilir.

8-Makine yağı koyarken, yağ göstergesi penceresindeki üst sınır çizgisine dikkat etmelisiniz. Makine yeni ise üst lüper hareket kolunun üzerine bir damla makine yağı dökmelisiniz.

9-Overlok makinesini çalıştırmadan önce, iğnelerinin, iğne ucunun kırık olmadığından ve iğnelerin, doğru yöne baktığından emin olmalısınız. İpliğin, makineye doğru bir şekilde takıldığını kontrol ediniz.

10-Dikiş işlemi tamamlandıktan sonra overlok makinesinin, bir fırça veya kompresör yardımı ile temizliği yapılmalı ve çevredeki tozlardan korumak için üzerine kılıf örtmeyi unutmamalısınız.

11-Overlok makinesi, günlük kullanıldıktan sonra mutlaka yağlanmalıdır. Makine dikime başlarken kesinlikle yağlanmamalıdır. Makineler kaliteli ve yapısına uyğun yağlarla yağlanmalıdır.


Paylaş

Makale.biz.tr whatsapp numarası